Güncel Blog

iOS 10’da Güvenlik Açığı Bulundu!

iOS 10’da Güvenlik Açığı Bulundu!

Rus güvenlik firması, iOS 10’da özellikle iTunes’tan yararlanan bir güvenlik açığı buldu.

ios-10-da-guvenlik-acigi-bulundu Teknoloji devi Apple, yeni iOS 10 güncellemesinde güvenliğe dair bazı sorunlarla karşı karşıya. Konuyla ilgili Forbes’ta yer alan habere göre firmanın yeni iOS sürümünün iPhone’un güvenliğini kazara zayıflattığı ve potansiyel olarak, yetkilendirilmemiş erişimlere olanak tanıdığı belirtiliyor.

RUS FİRMA KEŞFETTİ

iPhone’lara izinsiz girmek adına gerekli araçları oluşturan Elcomsoft adlı Rus firması tarafından keşfedilen bu savunmasızlığın telefona istenmeyen girişleri mümkün kıldığı açıklandı.

GÜVENLİK KONTROLLERİNİ ES GEÇİYOR

Buna göre bir kullanıcı yeni bir şifre doğrulama mekanizması kullanan iOS 10’a güncelleme yaptığında çeşitli güvenlik kontrollerini es geçiyor.

Söz konusu saldırı, iOS 10 tarafından yapılan şifre korumalı yedeklemeleri hedef alıyor. Eğer bir saldırgan ilgili şifre olmadan bu yedekleme dosyalarından birine ulaşmayı başarırsa Elcomsoft’un yeni saldırısı ona şifreyi kırma olanağı tanıyor, hem de bunu iOS 9 ve öncesinde kullanılan eski mekanizmayla karşılaştırıldığında ortalama 2500 kat daha hızlı yapıyor. Firma iOS 9’da saniyede 2400 şifre üzerinde işlem yapabilirken bu sayı iOS 10’da 6 milyon şifreye kadar çıkıyor.

GÜVENLİK SORUNUNUN ZAYIF HALKASI

chip.com.tr’nin haberine göre özellikle iTunes’un yedekleme dosyalarındaki zayıflığın iOS 10’la çalışan cihazlardaki güvenlik sorunun zayıf halkası olduğu anlaşılıyor.

APPLE SORUNUN FARKINDAYMIŞ

Forbes’a konuyla ilgili açıklama yapan Apple, sorunun farkında olduğunu ve üzerinde çalıştığını ifade etti

Bir önceki yazımız olan Anne Olmak İsteyen Kadınlara Yeni Uygulama: Baba Siparişi Ver başlıklı makalemizde Avukat, Bebek ve İngiltere hakkında bilgiler verilmektedir.

Beğen, Paylaş!

, , , , ,

Facebook Profilinde Paylaş
Görüntülenme Sayısı : 312 kez görüntülendi.

Sohbet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Your SEO optimized title