Güncel Blog

Rusya, BM’nin Suriye İçin Aldığı Karar Tasarısını Veto Etti

Rusya, BM’nin Suriye İçin Aldığı Karar Tasarısını Veto Etti

Rusya, Halep’te çatışmaların durmasını ve askeri uçakların şehir üstünde uçmasına son verilmesini sahibi olan BM Emniyet Konseyi karar tasarısını veto etti.

_x_7705_300 Rusya, Halep’te çatışmaların durmasını ve askeri uçakların şehir üstünde uçmasına son verilmesini sahibi olan BM Emniyet Konseyi karar tasarısını veto etti.

Suriye’de 5,5 senedir devam eden çatışmalara çözüm bulamaması sebebiyle eleştirilen BMGK, Rusya’nın vetosu sebebiyle bugün bir kez daha bloke edildi.

Fransa ve İspanya doğrulusunda hazırlanan ve 40’tan çok ülkenin desteklediği tasarı, BMGK’de oylandı.

15 ÜLKEDEN 11 “RET” VERDİ

Halep’te çatışmaların durmasını ve askeri uçakların şehir üstünde uçmasını sonlandırmasını ihtiva eden tasarıyı sürekli üye Rusya veto etti. 15 üyeden 11’i olumlu oy kullanırken Venezuela ret oyu verdi.

Çin ve Angola ise çekimser kaldı.

RUSYA’DAN 5’İNCİ KEZ VETO

Bu veto ile Rusya, Esed rejiminin illegal eylemlerine son vermesini sağlamak için hazırlanan BMGK tasarılarını 5. kez veto etmiş oldu.

Rusya ve Çin 2011’den bu yana Suriye konusu ile ilgiliki 4 tasarıyı veto etmişti. 2014’teki son tasarıda Suriye’deki muhabere suçlarının Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne sevk edilmesi isteniyordu.

Çin bu hususta ilk defa veto ytesirini kullanmayarak çekimser kalmayı tercih etti.
Rusya doğrulusunda hazırlanan karşı karar tasarısı da bugün Konsey’de oylanacak.

Bir önceki yazımız olan Sondakika! Milli Savunma Bakanı Işık, Gaziantep'te başlıklı makalemizde Gaziantep, Işık ve Milli Savunma Bakan hakkında bilgiler verilmektedir.

Beğen, Paylaş!

, , , , , , ,

Facebook Profilinde Paylaş
Görüntülenme Sayısı : 178 kez görüntülendi.

Sohbet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Your SEO optimized title